A hirtelen jelentkező heretáji fájdalom, a herezacskó duzzanata vagy kifejezett érzékenysége hátterében sokszor lehet olyan elváltozás, mely akár azonnali sebészi beavatkozást igényelhet, ezért ilyen esetben haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Leggyakrabban a következő kórképek valamelyike észlelhető a tünetek hátterében:
1. a here kocsánycsavarodása
2. a herefüggelék csavarodása
3. a mellékhere gyulladása
1. A here kocsánycsavarodása
Gyakorlatilag bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban serdülő és újszülött korban találkozunk a kórképpel. Lényege, hogy a here a herezacskóban a saját tengelye körül megfordul, a herét ellátó erek leszorításra kerülnek és a here vérellátása megszűnik. Ez az állapot azonnali sebészi beavatkozást igényel, mert az oxigén hiányoy állapot károsítja a hímivarsejtek képződését, érését, valamint a here hormontermelő funkcióját. Kielégítő eredményeket 4-6 órán belül elvégzett műtét adhat.
Tünetei: kifejezett heretáji és lágyéktáji fájdalom, a here megnagyobbodása, esetleg magasabb állása, előrehaladott esetben a herezacskó falának duzzanata, gyulladása.
A műtét során a csavarodást megszüntetjük, amennyiben a here még életképes, azt a herezacskó belső felszínéhez rögzítjük megelőzve a későbbi újracsavarodást és az ellenoldali here rögzítése is szükségessé válhat. Amennyiben a here már elhalt, akkor azt el kell távolítani.
2.A herefüggelék csavarodása
A herefüggelék a here felső pólusánál elhelyezkedő borsnyi képlet, fejlődési maradvány melynek megcsavarodása a herecsavarodáshoz hasonló panaszokat okozhat.
Tünetei: kifejezett heretáji fájdalom, előrehaladott esetben a herezacskó falának duzzanata, gyulladása, a here körül gyulladásos folyadékgyülem felszaporodása. A kórkép a here vérkeringését nem veszélyezteti, azonban tünetei miatt összetéveszthető hozzá nem értő számára a here csavarodással, ezért mindenképpen sűrgős orvosi vizsgálat szükséges. Ebben az esetben a megcsavarodott herefüggelék sebészi eltávolítás indokolt.
3.A mellékhere gyulladása
Az akut mellékhere-gyulladást leggyakrabban bakteriális fertőződés okozza. A tünetek gyakorlatilag megegyeznek a korábban leírtakkal. Az ágynyugalom, a borogatás és az antibiotikum terápia hatására a tünetek néhány nap alatt megszűnnek.
Lényeges tehát, hogy az előbbiekben leírt panaszok esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel a késlekedés a here visszafordíthatatlan károsodásával járhat!
Fontos, hogy ne állítson fel öndiagnózist, ne kezelje otthon gyermekét! Minden lágyéktáji, heretáji hirtelen kialakuló duzzanat, fájdalom, pirosság esetén haladéktalanul jelentkezzen gyermeksebészeti ambulanciánkon!